
TISZTELETREMÉLTÓ VÁNDOR JÓZSEF
„A béke embere”
1909. okt. 29 – 1979. okt. 8.
Wech József néven Dorogon született. Az esztergomi ferences gimnáziumban tanult, itt javasolta hittantanára, hogy ismerkedjen meg a szaléziakkal. Így Péliföldszentkeresztre került, ahol eleinte nem érezte jól magát, többször hazaszökött. Tanulmányai végén megérett benne a döntés, hogy szalézi lesz. 1932-ben tett örökfogadalmat, majd Torinóban tanult, ahol 1936-ban pappá szentelték. Még ebben az évben Kubába küldték misszióba, ahol haláláig élt és dolgozott. A kubai állampolgárság felvételekor változtatta meg nevét Vándorra.
Rengeteget dolgozott Kubában, a San Juan Bosco kollégium lelkivezetője, iskolaigazgató, intézményvezető, novíciusmester, gyóntató a Santiago de Cuba-i közösségben s a Segítő Szűz Mária Leányai novíciátusában. 1954-ben Santa Clarába küldték, ahol megalapítja a Rosa Pérez Velasco Művészetek és Mesterségek Iskoláját, amely korának legkorszerűbb iskolája volt. Maga Fidel Castro megismerve az iskola működését állami szintre akarta emelni a szalézi pedagógiát, de végül a háborús helyzet nyomására az iskolákat államosítják. Utolsóként, 1961-ben ezt az intézményt is, miután Vándor atya elutasította Castro azon működési feltételét, hogy tartsanak hadgyakorlatokat és lőszert is gyártsanak. Ezután haláláig Santa Clara lelkigondozását végezte.
Vándor atya keresett lelkivezető és gyóntató volt. Utolsó három évében fájdalmas betegség támadta meg, melyet panaszkodás nélkül viselt, rendtársait és híveit bátorította. Betegszobája előtt mindig hosszú sorokban várakoztak a hívek. Gyóntatott gyermekeket és időseket, egyszerű embereket és befolyásos politikusokat egyaránt. Már életében szentként tisztelték. Szalézi Szt. Ferenchez hasonlították türelme és nyájassága miatt, Don Boscóhoz pedig vidámsága, apostoli dinamizmusa és a szegény ifjak iránti szeretete miatt.
24 évvel a halála után kezdődött a boldoggá avatási eljárása. 2013-ban múzeumot létesítettek egykori szobájában Santa Clarában.
Vándor atya körbevezeti az iskolában Fidel Castrót
